تاریخچه‌ای کوتاه از زندگی‌ پر افتخار علمی‌ پدر دانش بیماری‌های عفونی ایران

استاد ممتاز و برجسته پزشکی‌  پروفسور دکتر علیرضا یلدا


 استاد استادان پروفسور دکتر علیرضا یلدا در تاریخ ۱۳ آذر ۱۳۰۹ در تهران دیده به جهان گشود . وی پس از طی‌ تحصیلات دبستان و دبیرستان در تهران با کسب نمرات درخشان و موفقیت در امتحانات دشوارکنکور پزشکی به دانشکده پزشکی‌ دانشگاه تهران راه یافت و دانشنامه دکترای پزشکی‌ را در سال ۱۳۳۶ از این دانشگاه دریافت نمود. استاد در سال ۱۳۳۹ موفّق به کسب تخصص در رشته بیماریهای داخلی‌ و عفونی گردید و در همین سال به موجب توانایی‌های بالای علمی‌ و اخلاقی‌ به عضویت کادر علمی‌ دانشکده پزشکی‌ دانشگاه تهران پذیرفته شد.

پژوهش‌های برجسته در بیماری‌های عفونی، توانایی‌های خارق العاده آموزشی و رفتارهای شایسته اخلاقی‌ و انسانی‌ نسبت به بیماران، همکاران، پرسنل کادر پزشکی‌ و شاگردانش از پروفسور یلدا استادی بی‌ بدیل در سطح بین المللی و اسطوره‌ای از دانش، اخلاق و انسانیت ساخت.
استاد پروفسور دکتر علیرضا یلدا در مدت کوتاهی به بالا‌ترین پایه علمی‌ دانشگاهی که همان استادی ممتاز دانشگاه باشد دست یافت. ایشان مولف ۱۷ کتاب ارزنده در دانش و اخلاق پزشکی‌ و مقالات بی‌ شمار علمی‌ می‌‌ باشند.
به استاد تا کنون بیش از ۲۰ جایزه علمی‌ به موجب خدمات برجسته و شاخص آموزشی و پژوهشی اعطا شده است. استاد پروفسور دکتر علیرضا یلدا نخستین پزشک و استاد ایرانی‌ می‌‌باشد که نشان علمی‌ " چهره‌های ماندگار" به ایشان اعطا شده است. دانشکده پزشکی‌ زنجان نشریه علمی‌ - پزشکی خود را به پا س احترام به خدمات بی‌ نظیر پروفسور یلدا به نام ایشان "یلدا" نامگذاری کرده است.
استاد پروفسور یلدا به حق به استاد استادان و پدر دانش بیماری‌های عفونی ایران لقب گرفته است.
به پاس خدمات علمی‌، آموزشی و پژوهشی درخشان و همیشه ماند گار این فخر جامعه پزشکی‌ ، کرسی بیماری ‌های عفونی دانشگاه علوم پزشکی‌ تهران به نام استاد پروفسور دکتر علیرضا یلدا نام گذاری شده است.
پروفسور دکتر علیرضا یلدا عضو دائمی هیئت ممیزه استادان دانشگاه علوم پزشکی‌ تهران برای ارتقای اعضای کادر هیئت علمی‌ و آموزشی دانشگاه و عضو شورای علمی‌ بیش از ۲۰ مجله معتبر پزشکی‌ می‌‌ باشند.
استاد از بیش از چند دهه پیش تا کنون به عنوان عضو برجسته شورای علمی‌، مشاورین و داوران نشریات کهن و معتبر پزشکی‌ ایران چون مجله دانشکده پزشکی‌ دانشگاه تهران و مجله نظام پزشکی‌ ایران منشأ خدمات شایان توجه‌ای بوده اند.
استاد به سبب ویژگی‌‌های علمی‌، اخلاقی‌ و انسانی‌ منحصر بفرد خویش پس از تاسیس فرهنگستان (آکادمی) علوم پزشکی‌ ایران از همان ابتدا به عنوان عضو پیوسته این بالاترین مرجع علمی‌ ایران انتخاب شدند.
پروفسور یلدا در سال ۱۳۴۲ با سرکار خانم دکتر طاهره جعفرزاده متخصص بیماری‌های زنان و زایمان پیوند زناشویی بستند که حاصل این ازدواج ۲ دختر و۴ نوه می‌باشد.دختران استاد هر دو از چهره‌های موفّق علمی‌ در آمریکا می‌‌باشند.

به قلم پروفسور دکتر علیرضا رنجبر- بن – آلمان

زندگی نامه پروفسور علیرضا یلدا

اطلاعات تماس