اعطا جایزه بنیاد بین المللی پروفسور یلدا به دانشیار دانشگاه علوم پزشکی ارومیه

دکتر شهرام شهابی دانشیار ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در زمینه واکسن، جايزه اين آکادمي را در حيطه اختراع و نوآوري را به خود اختصاص داد.

هيات داوران بنیاد بين المللي علوم پزشکي پروفسور يلدا با توجه به پژوهشهای نوآورانه دکتر شهرام شهابی دانشیار ایمونولوژی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در زمینه واکسن، جايزه اين آکادمي را در حيطه اختراع و نوآوري را به وی اختصاص داد.

 

بنياد آكادميك جهاني پروفسور عليرضا يلدا در سال 2009 در شهر بن آلمان به ثبت رسيده است. کنگره بنیاد جهانی پروفسور یلدا از سال 1389 با هدف بزرگداشت مقام استاد  با همکاری دفتر دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران به فعالیت خود ادامه داده و تاکنون جوایز این بنیاد طی پنج دوره برگزاری کنگره  تازه‌ترین دستاوردهای پژوهش در پزشکی و بیولوژی به استادان و پژوهشگران این حوزه اعطا شده است.

جشنواره پنجمين كنگره بين‌المللي تازه‌ترين دستاوردهاي پژوهشي در دانش پزشكي، شامگاه چهارشنبه 16 مهرماه 93 با حضور دكتر جعفريان رئيس دانشگاه علوم پزشکی تهران، پروفسور يلدا استاد پيشكسوت، پروفسور رنجبر، رييس بنياد آكادميك جهاني پروفسور يلدا، پروفسور بهادري، رييس دفتر دانش‌آموختگان دانشگاه علوم پزشکی تهران و جمعي از اساتيد پزشكي داخل و اساتيد ايراني مقيم آلمان، سوئيس و آمريكا در تالار ابن‌سيناي دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد.

در حیطه اختراع و نوآوری علاوه بر دکتر شهرام شهابی، دكتر عليرضا كيا از دانشگاه مي يرباخ آلمان، دكتر رضا وهداد از آلمان و  فاطمه حاجتي از دانشگاه علوم پزشكي تهران نیز جایزه این بنیاد را دریافت کردند.

روابط عمومی دانشکده در این خصوص مصاحبه ای  با نامبرده انجام داده است که بشرح ذیل می باشد.

سوال: لطفا بفرمایید که معیار هیات داوران بنیاد جهانی دکتر یلدا برای اعطا جایزه به شما چه بوده است؟

جواب: هیات داوران این بنیاد دو معیار برای برگزیدن افراد در حیطه نوآوری و اختراع دارد: اول اینکه کار یا کارهای تحقیقاتی فرد برای اولین بار در دنیا باشد و دوم اینکه این تحقیقات کاربرد بالینی داشته باشد یا این قابلیت را داشته باشد که منجر به کاربردهای بالینی شود. بر این اساس، به دلیل کارهای تحقیقاتی که من و همکارانم در زمینه ادجوانتهای واکسن انجام داده بودیم، بنده از طرف این بنیاد در حیطه نوآوری و اختراع برگزیده شدم.

سوال:  - در مورد اختراع و نوآوری جنابعالی که موجب دریافت جایزه این بنیاد شد لطفا توضیح بفرمایید؟

جواب:  واکسن های موجود هنوز قادر به محافظت در مقابل برخی عفونتها - اعم از ویروسی و باکتریال – نیستند. این ناتوانی واکسن ها به خصوص در مورد میکروارگانیسمهایی است که مقاومت در مقابل آنها نیازمند پاسخ ایمنی سلولی قدرتمندی است. ایمنی سلولی شاخه ای از سیستم ایمنی است که دفاع در برابر عوامل عفونی داخل سلولی و نیز سلول‌های سرطانی را به عهده دارد. پاسخ های ایمنی علاوه بر تقسیم بندی به دو گروه هومورال و سلولی، به دو گروه Th1  و Th2 نیز تقسیم می شوند. پاسخ هایTh1  بطور اوليه  باعث پيشبرد ايمني سلولي والتهاب مي شوند در حاليكه در پاسخ هاي Th2 ايمني سلولي و التهاب سركوب مي شود.

 یکی از راههای افزایش ایمنی زایی واکسن ها، استفاده از ادجوانت ها  است. ادجوانت ها موادی هستند که در صورت استفاده همراه با واکسن ها باعث ایجاد پاسخ ایمنی قوی تری به واکسن می شوند. يك مكانيسم كلاسيك ادجوانت اثر ذخيره است كه در آن ادجوانت آنتي ژن را از رقيق شدگي و تخريب سريع و حذف توسط ميزبان حفظ مي كند.تعديل كننده هاي ايمني و محرك هاي ايمني در بسياري از ادجوانت ها براي به كار بردن ، فعال كردن و افزايش تمايز سيستم ايمني استفاده مي شوند. عوامل تشديد كننده التهاب نيز مي توانند به عنوان كانديداي ادجوانت مورد استفاده قرار مي گيرند. مهمترین مانع استفاده از ادجوانت ها سمیت و عوارض جانبی اکثریت آنها است به طوریکه علیرغم کشف و استفاده از تعداد زیادی ادجوانت در کارهای تحقیقاتی، تا کنون تنها یک ادجوانت به نام آلوم  از سوی FDA اجازه استفاده در انسان را پیدا کرده است. اما آلوم باعث شیفت پاسخ های ایمنی به سمت Th2 و تقویت ایمنی هومورال می گردد، بنابراین ادجوانت مناسبی برای تحریک سیستم ایمنی بر علیه پاتوژن هایی که ایمنی موثر علیه آنها پاسخ های Th1 و ایمنی سلولی است نمی باشد. ادجوانت هایی نیز که باعث شیفت پاسخ های ایمنی به سمت Th1 و تحریک ایمنی سلولی می شوند - مانند ادجوانت کامل فروند - به دلیل عوارض جانبی زیاد، اجازه مصرف در انسان را ندارند.

ایده ما استفاده از نالوکسان  و نالتروکسون (آنتاگونیست های گیرنده های اپیوئیدی) و پروپرانولول (آنتاگونیست گیرنده های بتاآدرنرژیک) به عنوان ادجوانت برای تقویت پاسخ های ایمنی سلولی ناشی از واکسن بود.  از آنجایی که نالوکسان و پروپرانولول دارویی مورد تایید FDA و مجاز برای استفاده در انسان است، تحقیقات ما برای اولین بار در دنیا موفق به معرفی ادجوانتهایی بی خطر شد که قادر به تحریک ایمنی سلولی و شیفت پاسخ های ایمنی به سمت Th1 است. تحقیقات ما در این زمینه تا کنون توانسته است تاثیر مثبت این ادجوانتها را راجع به تقویت پاسخ های ایمنی ناشی از واکسن های ضد ویروسی، واکسن های ضد  توموری در ایمونوتراپی سرطان ، واکسن های ضد باکتریایی  و واکسن های ضدانگلی نشان دهیم.خ

 

اطلاعات تماس